Laminat Parke İşçilik Fiyatları

Laminat Parke İşçilik Fiyatları

Laminat Parke İşçilik Fiyatları, inşaat fiyatları kategorisinde sıkça merak edilen konulardan biri olmuştur. Sizlerde Güncel ve detaylı olarak Laminat Parke yaptırmak için İşçilik Fiyatları arayışı içerisindeyseniz doğru yerdesiniz. İnşaat Fiyatları web sitemiz sizlere güncel olarak inşaat fiyat bilgilerini sunmaktadır. Bu günkü yazımızda Laminat Parke İşçilik Fiyatları listesini sizlerle paylaşacağız. Fiyatlar bölgeye göre değişkenlik gösterebilir lütfen bunu göz önünde bulundurun. Laminat Parke İşçilik Fiyatları, Güncel ve zamlı Laminat Parke İşçilik Fiyatları, Laminat parke işçilik ücreti ne kadar?, Laminat Parke İşçilik fiyatı zamlandı mı? bu gibi sorularınız cevabını yazımızın devamından bulabilirsiniz.

Laminat Parke ve Laminat Parke İşçilik Fiyatları

Laminat parka işçilik fiyatlarına geçmeden önce kısaca ne olduğundan bahsedelim; İngilizceden çevrilmiştir Laminat parke, bir laminasyon işlemiyle kaynaştırılmış çok katmanlı bir sentetik parke ürünüdür. Laminat parke, ahşabı şeffaf bir koruyucu tabaka altında fotografik bir aplike tabaka ile simüle eder. İç çekirdek tabakası genellikle melamin reçinesi ve fiber levha malzemelerden oluşur.

laminat parke fiyatları iscilik dahil
laminat parke fiyatları iscilik dahil

Laminat Parke ve Lamine Parke arasındaki fark nedir?

Lamine parkenin, laminat  parkeden en önemli  farkı; laminat parkede arada MDF kullanılır, doğal parke değildir. Lamine parkede ise aradaki malzeme % 100 ağaçtır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır. Laminat “sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır”. Parke olarak değil, parke alt başlığında kullanılan güzel görünüşlü bir kaplama malzemesidir. Anlaşılacağı gibi lamine parke %100 organik bir malzeme olan ağaç’tan üretilmektedir. İmalat esnasında kullanılan ağaçlar kurutma ve iklimleme tabir edilen işlemlerden geçtikten sonra birbirlerine 90 derece dik gelecek şekilde (suyuna ve sokara sına) preslenirler.

Bu işlem ağaçların rutubet aldığı takdirde çalışma riskini minimuma indirir. Üzerindeki 4 mm ahşap tabaka dan dolayı defalarca sistire ile yenilenebilir. Bütün üretici firmalar tarafından malzeme imalat hatalarına karşı garantilidir. İşte lamine de budur. Bu arada şunu da belirtmekte fayda görüyorum. 2005 yılı Avrupa da parke satış rakamları 110 milyon m2 dir.

Bu rakamlar satılan masif parke, mozaik parke, lam parke ve lamine parkeyi kapsamaktadır. Laminat rakamları parke olarak algılanmadığı için bu istatistikler içerisinde yer almamaktadır. Okuyucuya bir fikir vermesi açısından Parkett international dergisinde yayınlanan Avrupa parke üreticilerinin yaptığı araştırmaya ait grafiği de bilginize sunuyorum. (grafikte ki Multilayer parquet lamine parkedir). Zemin kaplama denilince akıllara ilk lamine (tamamen doğal, ahşap) ve laminat (sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş baskı) parkeler geliyor. Her iki üründe farklı kullanım zevklerine, ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Dendro parke yetkilileri, bu iki ürün arasındaki farklılıkların bilen tüketicilerin, kendi ihtiyaçlarını daha iyi belirleyeceğini belirtiyor.

Lamine doğal ve sağlıklı oluşunun yanında her türlü dekorasyona uyumlu yapısı, yüksek frekanslı sesleri yutarak mekana akustik destek sağlayan eşsiz dekorasyon ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Ahşabın verdiği sıcaklık hissini mekanlara taşımanın en estetik yönü olan lamine parkeler, uzun ömürlü yapısı da tercih nedeni oluyor.

Laminat Parke Kullanım Alanları

Zemin kaplamalarında dekoratif olması nedeniyle çok tercih edilen bir ürün, laminat parkedir. Çizilmeye ve darbeye dayanıklı olan laminat parke, kolay temizlenebilir aynı zamanda yanmaya dirençli bir üründür.

Laminat parkenin sınıfları ile en üst kısmında bulunan koruyucu tabakanın dayanıklılığı, parkenin kaç devir olduğu ile netleşir. Ofis veya mağaza gibi mekanlarda kullanılacak parkenin dayanıklılığı önemli olduğundan buralarda kullanılacak malzemenin devrine de dikkat edilmelidir. Kısa zamanda montajı yapılabilen laminat parke, ekonomik bir üründür. Laminat parke döşenecek zeminin düzgünlüğü ile montajın kalitesi arasında doğru orantı olduğu için zemindeki bozuk yerlerin düzeltme şapı ile düzeltilmesi önemlidir. Beton zemin üzerine montajı yapılamayacağı için betondaki nemi ve rutubeti engelleyecek bir şilte serilmesi montajı kolaylaştırır ve sağlamlaştırır.

Zemin kaplama işlemi gerçekleştirilirken parkenin montaj istikamet yönünü belirleyen unsurlara dikkat etmek gerekir. Evinizin ya da iş yerinizin güneş ışığı alması, kapıların duruşu, koridor biçimleri gibi durumlar montajın doğru uygulanmasında etkilidir.

parke işçilik fiyatları
parke işçilik fiyatları

Laminat Parke Fiyatları

Yapılacak olan alan Ofis, daire, ev veya işyerinin tamamı içinse işçilik fiyatının daha uygun olacağını belirteyim. M2 olarak hesaplanan fiyat, laminatın ne kadar çok alana yapılacağına göre azalmaktadır. Peki laminat parke işçiliği nasıl hesağlanmaktadır.?

  • 10 m2 ile 30 m2 arası yer için laminat parke işçilik fiyatı 17 TL‘dir.
  • 30 m2 ile 150 m2 arası yer için laminat parke işçilik fiyatı 10 TL‘dir.
  • 150 m2 ve üzeri yer için laminat parke işçilik fiyatı 8 TL‘dir.

Ümraniye Laminat Parke fiyatları

 

Laminat Parke Seçimi Nasıl Yapılır?

Evinizin zeminlerini yenilemeye karar verdiyseniz öncelikle ihtiyaçlarını karşılayacak Laminat parke seçimini yapmaya özen göstermelisiniz. Laminat parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri özetle aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

  • Laminat Parke kalınlığı (8 mm ve 10 mm kalınlığındaki parkeler iç mekanlar için ideal),
  • Laminat Parke aşınma sınıfı (ev için 21, 22, 23; iş yeri için 31, 32, 33),
  • İhtiyaca yönelik özellikler (ısı yalıtımı, çizilmeye karşı direnci vb).
Laminat Parke Renk Seçimi

En çok tercih edilen laminant parke renklerini merak ediyor olabilirsiniz; fakat bu noktada hangi renklerin tercih edildiğinden daha çok, hangi renklerin ihtiyacınıza yönelik olduğuna ve kullanım kolaylığı sağladığına karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Peki, hangi rengin sizin için kullanışlı olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Açık ve koyu parkeler arasında karar verirken alanın kullanım sıklığını göz önünde bulundurmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü çok zaman geçirdiğiniz alanların zeminleri daha çabuk kirlenebilir. Koyu renk zeminler kiri kolaylıkla göstermezken, açık renk zeminler yere düşen birkaç saç telini bile gösterip zeminleri kirli gösterebilir.

  • Sık kullandığınız alanlarda koyu renk,
  • Daha az zaman geçirdiğiniz odalarda ise açık renkli olan parkeleri tercih edebilirsiniz.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ İÇERİK:  Boya Badana Fiyatları

Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Kaynak: Ustahome.com

Laminat parke nasıl temizlenir yazımıza başlamadan önce parke çeşitleri tanımamızda fayda var. Parke kullanımı Türkiye’ ye 20 yıl önce girmiş son 10 yıldır kullanımı artmış ve halk arasında güven oluşturmuş bir ürün grubu olmuştur. Parkelerin temizliği kolay, sağlıklı ve döşemesi kolay olduğu için hem inşaat firmaları hem de kullanıcılar tarafından tercih edilen bir ürün grubu olmuştur.

Laminat parke, Lamine parke ve Ahşap parke olmak üzere 3 çeşit parke vardır. Genel olarak laminat parke tercih edilmektedir. Tercih sebebi ekonomik olmasıdır.

Laminat Parke: Kağıt ve ağaç reçinesi kullanılarak yapılan parke çeşididir. Çevreci ve sağlıklıdır. Fiyat olarak en uygun ürün grubudur. Kalite olarak diğer 2 gruba göre daha düşüktür. Laminat parkede mdf kullanılmaktadır.

Lamine Parke: 3 Kat ahşap türünün birbirine yapıştırılması ile oluşan ve üstüne kalite bir ağaçtan ince bir ağaç kaplama ile yapılan parke çeşididir. Laminat parkeye göre daha uzun ömürlü bir ürün çeşididir. Tüm parke çeşitleri arasında suyu en çok sevmeyen gruptur.  Lamine parke ahşap kullanılmaktadır.

Ahşap Parke: Geleneksel bir parke çeşidi olan Ahşap parke kurutulan meşe, gül ağacı ve dişbudak gibi ağaçların kurutulması ile elde edilen bir parke çeşididir. Yapımındaki zorluklardan dolayı biraz pahalı bir üründür. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bu parkenin uygulaması da zordur. Parkeciden destek almanızda yarar vardır.

Emirhan ÇALIŞIR

Merhaba! 25 yaşında genç bir araştırmacıyım. Genel anlamda fiyat araştırmaları yapmayı severim. Ürün veya hizmetlerin fiyatlarında ki değişiklikleri hobi olarak takip ediyorum. Ayrıca güncel inşaat fiyatları paylaşım platformu insaatfiyatlari.net sitesinde aktif olarak güncel fiyat paylaşımlarımı yapıyorum. Her şeyin güncel fiyatı için beni takibe alabilirsiniz. Üniversitede iktisat fakültesinden mezun olduktan sonra Fiyat araştırmaları üzerine makaleler ve çalışmalar hazırlamaya başladım.