Akkuyu’da Dördüncü Üniteye Lisans

Akkuyu’da Dördüncü Üniteye Lisans

Akkuyu Nükleer AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin dördüncü güç ünitesi için inşaat lisansının verildiğini bildirdi.

Nükleer Enerji Kurumu (NDK) şirketinden yapılan açıklamalara göre, lisansın düzenlenmesi, nükleer güvenlik için önemli olan tesisler de dahil olmak üzere ünitedeki tüm montaj ve inşaat işlerinin yapılmasına izin veriliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ülkemizin, yarım asırlık nükleer serüveninde 2023’e doğru adım adım ilerlediğini belirtti. Akkuyu’da Dördüncü Üniteye Lisans verildi.

Akkuyu Nükleer Santrali
Akkuyu Nükleer Santrali

‘İNŞASINA BAŞLIYORUZ’

“Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak olan Akkuyu NGS’de önemli bir adım atıldı ve 4. ünitenin inşaat lisansı verildi” diye konuşan Bakan Fatih Dönmez şu ifadelere bulundu: “Akkuyu, 4 ünitenin de eş zamanlı inşa edildiği dünyanın en büyük NGS inşaatı olacak. Türkiye ile Rusya arasında 12 Mayıs 2010’da imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde yapımı süren Akkuyu NGS, Türkiye’nin en büyük yatırımları arasında bulunan her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörden oluşuyor.” Akkuyu’da Dördüncü Üniteye Lisans verildi.

İlgili Şirket tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, dördüncü güç ünitesinin yapımı için inşaat lisansının alınmasının, proje için önemli olduğunu belirterek, “Öncelikle, bu önemli belgenin elde edilmesinde emeği geçen tüm Türk ve Rus meslektaşlarıma içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Dördüncü güç ünitesinin yapımına ilişkin iznin alınmasıyla birlikte 4 üniteli nükleer santralimizin inşaatına ilişkin lisans sürecini tamamlayarak Nükleer Düzenleme Kurumundan Türk meslektaşlarımızın değerlendirmeleri sonucunda projemizin güvenliğini, bütünlüğünü, geçerliliğini ve benzersizliğini doğruladık. Artık 4 güç ünitesinin tamamında çalışmalara başlamaya hazırız. Önümüzdeki yılın başında 4’üncü ünite nükleer ada binaları temel plakalarını inşa etmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu ve benzeri inşaat Haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

İnşaat Fiyatları

Bunlarda İlginizi Çekebilir