Araba Boyama Fiyatları

Araba Boyama Fiyatları

Araba boyama fiyatları genel olarak marka ve modele göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca fiyatlar üzerinde boyama işleminin hangi yöntemle yapıldığı da etkilidir. Komple araba boyama fiyatları aşağı yukarı bu şekilde belirleniyor. Düz boya, metalik boya, sedefli boya türlerinden talebe ve uygunluğa göre herhangi birisi tercih edilebilir. 

Fırınlı boya ücreti oldukça yüksektir. Bu nedenle kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmiyor. Local boya işlemlerinin fiyatı uygun olduğu için ağırlıklı olarak bu yöntem tercih ediliyor. Türkiye’de boyanmış araçlara bakış açısı olumsuz olsa da dünyada oldukça yaygın bir uygulamadır. Kaput kısmının boyanması için yüksek ücretler talep edilebiliyor. Ancak ayna, şase gibi parçaların boyanması daha düşük ücretlerle yapılabilir. 

  • Araba parçalarının boyanması için ortalama olarak 600 TL gibi bir rakam istenir. Parça türüne göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. 
  • Komple araba boyama fiyatları ise marka – modele göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 10.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. 
Araba Boyatmak Ne Kadar
Araba Boyatmak Ne Kadar

NOT: Fiyatlar, şehirlere göre farklılık gösterebilir. Ayrıca yapılacak işlemin niteliği de fiyatlar üzerinde etkilidir. 

Araba Boyatmak Ne Kadar?

Araba boyatmak ne kadar gibi bir soru sorulabilir. İlgili fiyatlar 10.000 TL’den başlamaktadır. Duruma göre bu rakamın biraz aşağısı geçerli olabilir. Boyanacak parça sayısı da fiyatlar üzerinde etkilidir. Bu nedenle araba boyama fiyatları hesaplanırken genel olarak parça sayısı, işlem türü, maliyetler gibi unsurlar dikkate alınıyor. 

Araba Boyanması Kaç Gün Sürer?

Arabanın boyanma süresi değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bu işlem 1 ya da 2 gün içerisinde tamamlanıyor. Gideceğiniz yerin yoğunluğuna göre bu süre artabilir. 

Öte yandan araç boyandıktan sonra kuruması için beklenmelidir. Kuruma işlemi ise yaklaşık olarak 3 günde tamamlanıyor. Yani araba boyama işlemleri için 1 haftayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Kış aylarında kuruma süresi daha uzun olduğu için bu süre artış gösterebilir.

Araba Boyatırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Rengi doğru belirlemeniz gerekiyor. Yani aracınızın orijinal rengi ile uyumlu olması gerekir. Binlerce renk tonu içerisinde doğru tercihte bulunmak için profesyonel destek alabilirsiniz.
  • Alanında uzman kişilerle çalışın. Profesyonel olmayan kişilerin yapacağı boyama işlemi, verimsiz sonuçlar doğurabilir.
  • Araba boyama fiyatları konusunu iyi bir şekilde araştırın. Piyasada farklı fiyat uygulamaları mevcut.
  • Yıkama işlemleri için gereken sürelere uyum gösterin. Bu noktada boyamayı yapan ustanın tavsiyelerine uyun. 

Yeni Boyanmış Arabanın Yıkanması

Yeni boyanmış araba, koruma önlemleri yeterli bir şekilde alındıysa kuruduktan hemen sonra yıkanabilir. Bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak yeterli önlemler alınmadığında arabayı yıkamanız için bir süre beklemeniz gerekebilir. Konu hakkında en doğru bilgiyi aracı boyayan usta tarafından alabilirsiniz. 

Bununla birlikte yeni boyanan bir araç kurumadan trafiğe çıkarılmamalıdır. Özellikle ön tampon bölgesinde kurumayan boya üzerine tozlar yapışabilir. Bu, kötü görüntüye neden olabileceği gibi ayrıca aracın yapısına da zarar verir. 

Boyama işlemlerinden sonra yıkama yapacaksanız basınçlı su ile yıkamamaya özen gösteriniz. Yüksek basınçlı su kullandığınızda boya yapısına zarar verilebilir. Bu nedenle nelere dikkat etmeniz gerektiğini ilgili kişiden detaylı bir şekilde öğrenin. 

Yeni boyanmış arabanın yıkanması işlemi hakkında fikriniz yoksa kendiniz yapmayınız. Alanında uzman kişilere yıkatma işlemi yaptırarak hasarın ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Boya kurumadan kesinlikle yıkama yapılmamalıdır. Özellikle boyanın kuruması ve sertleşmesi beklenmeden yapılan yıkama işlemlerinde boyanın çıktığı görülmektedir. Bu konuya özenle dikkat ediniz.

Kaynak: https://www.kozba.org/araba-boyama-fiyatlari/

Etiketler

İnşaat Fiyatları